Prace ogrodowe w marcu

2024-02-20
Prace ogrodowe w marcu

Zadbaj o trawnik w marcu

Po okresie zimowym trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszej kolejności oczyszczamy murawę z suchych liści, drobnych patyków, gałęzi czy resztek traw ozdobnych roznoszonych przez wiatr.

Pod koniec marca warto również wykonać wertykulację i aerację, które napowietrzą podłoże i pozwolą nam pozbyć się zalegającego filcu. W ten sposób zdecydowanie poprawimy kondycję trawnika, który będzie lepiej pobierał wodę i składniki mineralne, które dostarczymy wraz z nawozem. I tu bardzo duże znaczenie ma rodzaj nawozu. My zdecydowanie polecamy nawozy wieloskładnikowe NPK. Na wiosenny start niezawodny od lat Nawóz na trawnik MAX - jest to maksymalna dawka azotu, bo aż 20%. W krótkim czasie trawnik szybko nabiera pięknego zielonego koloru, zagęszcza się, co szczególnie widoczne jest po pierwszym koszeniu.

Jeśli jednak borykacie się z problemem mchu to polecamy Nawóz na trawnik mech lub produkt Żelazo Antymech , który pozwala usunąć mech z trawnika. Jeśli zabieg przeprowadzamy na początku wiosny, to warto mieć już przygotowane nasiona traw, aby po wygrabieniu mchu (jak zrobi się czarny można go usunąć), zrobić dosiewkę i uzupełnić puste miejsca na trawniku. Wybór nawozów do trawników jest bardzo duży, jednak na wiosenny start to są właśnie nasze rekomendacje.

O czym warto pamiętać podczas nawożenia trawnika wiosną? O równomiernym rozsypaniu i podlaniu podłoża.

Cięcie roślin w marcu

Cięcie to jedna z podstawowych prac ogrodowych na początku wiosny. Jeśli w lutym nie przycięliście jeszcze drzew owocowych - jabłoni, gruszy, śliw - to w marcu zróbcie to koniecznie. Usuńcie gałęzie chore, połamane i krzyżujące się. Wpuśćcie światło do korony drzewa, dzięki czemu owocowe będą lepiej dojrzewać, a odpowiednia cyrkulacja powietrza będzie zapobiegała powstawaniu chorób grzybowych.

Cięcie bylin to kolejna sekcja - przycinamy suche pędy jeżówek, floksów, rudbekii, rozchodników okazałych, mikołajków czy krwawników. Dlaczego dopiero teraz? Bo ich pozasychane kwiatostany pięknie wyglądają zimą - oszronione, pokryte śniegiem czy też muśnięte mrozem. W śpiącym ogrodzie stanowią piękny akcent, a z drugiej strony ich torebki nasienne to idealna stołówka dla ptaków. Dodatkowo z pozasychanych kwiatostanów łatwiej porozsiewają się nasiona, dzięki czemu nasz ogród wzbogaci się o kolejne egzemplarze.

Cięcie traw ozdobnych na wiosnę

pcq

Jeśli lubicie trzymać ogród w ryzach, to albo wszystkie trawy ozdobne dobrze związaliście przed zimą, albo jeszcze w okresie przedzimowym dokonaliście cięcia. Często bywa tak, że podczas wiatrów czy intensywnych opadów śniegu suche trawy są rozdmuchiwane po całym ogrodzie. Z drugiej strony nawet suche kępy stanowią osłonę od wiatru, pięknie szeleszczą na wietrze i dodają dynamiki w zimowym krajobrazie. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, która zostawia kępy suchych traw do wiosny, to właśnie w marcu jest najwyższy czas na ich przycięcie, aby mogły na nowo rozpocząć wegetację. Jakie trawy przycinamy wiosną? Zaliczamy tu miskanty, trawy pampasowe, trzcinniki czy rozplenice. Najlepiej związać całą kępę sznurkiem i dopiero wówczas dokonać cięcia. Wówczas cały proces przeprowadzimy we względnym porządku. Oczywiście nawozimy - Nawóz do traw ozdobnych rozsypujemy wokół kępy i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Cięcie hortensji w marcu

Z cięciem hortensji trzeba uważać, aby się nie rozpędzić. Należy pamiętać, że nie przycinamy hortensji ogrodowych, które kwitną na pędach dwuletnich. Cięcia wymagają natomiast hortensje bukietowe - te o stożkowatych kwiatostanach i hortensje drzewiaste (krzewiaste), których najbardziej rozpoznawalnym reprezentantem jest hortensja Annabelle o niezwykle dużych, okrągłych, biało-kremowych kwiatostanach. Do nawożenia hortensji polecamy Nawóz do roślin kwaśnolubnych, który zadba o odpowiednie pH, co jest kluczowe w przyswajaniu składników pokarmowych.

Wysiew nasion w marcu

Marzec to idealny moment na wysiewy - zarówno do gruntu, jak i na własną rozsadę. W marcu warto wysiewać do wielodoniczek kwiaty jednoroczne, aby w ten sposób przyspieszyć ich kwitnienie. Polecamy takie odmiany jak: dziwaczki, ostróżki jednoroczne,, lwie paszcze, lewkonie, groszek pachnący, godecje czy klarkie. Każda z nich wprowadzi powiew naturalizmu. Wysiewamy również nasiona warzyw liściowych. Po 15 marca warto również wysiać pomidory, aby 15 maja przenieść je do gruntu.

Pikowanie roślin wysianych w styczniu i lutym

pcq

Jeśli wysiewaliście własne pelargonie lub papryki, których okres kiełkowania jest bardzo długi, to marzec jest najlepszym momentem na ich pikowanie. Roślina powinna mieć już dwa liście właściwe. Każdą sadzonkę chwytami delikatnie za liście, aby nie uszkodzić delikatnej łodygi i korzeni. Każdą sadzonkę umieszczamy w oddzielnym pojemniku. Aby dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych, warto nawozić młode papryki nawozem płynnym - idealnie sprawdzi się tutaj Nawóz do pomidorów i papryki. Tak przygotowana rozsada będzie jędrna, zdrowa i zdecydowanie bardziej odporna na czynniki środowiskowe, jaki i działanie szkodników czy chorób grzybowych.

Sprawdzanie stanu cebul i kłączy

W marcu warto również sprawdzić, w jakim stanie znajdują się cebule mieczyków czy kłącza dalii i pacioreczników. Jeśli znajdują się na nich oznaki choroby, należy je wyrzucić. Jeśli są zdrowe, możemy je podpędzić i umieścić w donicy z ziemią, co przyspieszy ich proces kwitnienia w sezonie.

Podlewamy rośliny zimozielone

Marzec w ogrodzie to czas, kiedy rośliny powoli budzą się ze snu zimowego i potrzebują nie tylko składników pokarmowych, ale również wody. Jeśli opady deszczu są nikłe, warto podlewać rośliny zimozielone, a zwłaszcza rododendrony, które mają płytki system korzeniowy.

Nawożenie wiosenne

W marcu możemy rozpocząć nawożenie wiosenne. Nawozimy byliny, stosując Nawóz do kwiatów ogrodowych lub Nawóz uniwersalny Gardenstart. Dostarczamy składników roślinom kwaśnolubnym, takim jak hortensje, magnolie czy różaneczniki. Sprawdzą się tutaj: Nawóz do magnolii, Nawóz do roślin kwaśnolubnych, Nawóz do rododendronów, różaneczników i azalii. Stosujemy również Nawóz do Iglaków, Nawóz do tui i żywotników, Nawóz do bukszpanów. Pamiętamy również o drzewach i krzewach owocowych. Dobór nawozów zależy od typów nasadzeń w ogrodzie, dlatego najlepiej wybierać produkt, który odpowiada dokładnie za zapotrzebowanie pokarmowe danej grupy roślin. W ten sposób unikniemy ryzyka przenawożenia, zasolenia gleby lub skutków niedoborów pokarmowych, które najczęściej obrazują przebarwienia na liściach, spowolniony wzrost, słabe kwitnienie i zawiązywanie owoców.

Czas na zakup nawozów!

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie, gdzie znajdą Państwo zaopatrzenie na cały sezon wiosenno-letni. Biorąc pod uwagę ilość roślin, powierzchnię trawnika, a także ilość zabiegów w trakcie sezonu wegetacyjnego, warto za jednym razem dokonać kompleksowego zaopatrzenia nawozowego. Każdy ogród podziękuje za właściwe dokarmianie swoim pokrojem, wybarwieniem i kwitnieniem.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel